Dňa 22.11.2018 sme organizovali OBVODNÉ KOLO VO FLORBALE DIEV. ZŠ.
Za účasti 5 škôl sme sa umiestnili na 2 mieste.
Výsledky:
1. miesto= ZŠ Vajanského Modra
2. miesto- Gymnázium Pezinok
3. miesto- ZŠ Ľ. Štúra Modra
Dňa 22.11.2018 sme organizovali OBVODNÉ KOLO VO FLORBALE DIEV. ZŠ.
Za účasti 5 škôl sme sa umiestnili na 2 mieste.
Výsledky:
1. miesto= ZŠ Vajanského Modra
2. miesto- Gymnázium Pezinok
3. miesto- ZŠ Ľ. Štúra Modra
Dňa 19.11. sme oficiálne privítali do "Cechu študentského" našich nových študentov z tried 1.Ap a 1.B. Vitajte medzi nami!
Naše gymnázium už štvrtý školský rok úspešne spolupracuje s občianskym združením Living Memory, ktoré sa dlhodobo zaoberá fungovaním totalitných režimov a neúnavne približuje predovšetkým mladým ľuďom na školách hodnoty demokracie a slobody v minulosti a dnes. Je to téma výsostne aktuálna, pretože myšlienky totalitarizmu mladých stále viac priťahujú a môžu viesť až ku stotožneniu sa s rasizmom a xenofóbiou. Pezinské gymnázium najviac spolupracuje s dr.Ľubomírom Morbacherom zo spomínaného občianskeho združenia , ktorý na škole realizoval prednáškový cyklus so širokým spektrom tém k problematike demokracie a boja proti bezpráviu. V školskom roku 2015/2016 študentov zaujala téma železnej opony a najmä príbehy ľudí, ktorí sa neúspešne pokúšali ju prekročiť a niekedy na to doplatili aj životom. Nasledujúci školský rok Living Memory oživila svoje prednášky spoluprácou so známymi hercami , naše gymnázium navštívil Richard Stanke a študenti mali možnosť si vypočuť životné osudy ľudí z obdobia Slovenskej republiky 1939-45, Slovenského národného povstania či zauvažovať nad podielom Slovenska na holocauste. Nezostalo však len pri udalostiach vojnového slovenského štátu. Prednášky a diskusie so študentmi pokračovali smutne známou témou „ komunistickej totality“ u nás, ktorú generácia rodičov ešte mohla zažiť, no študenti už nie a preto je dôležité ju pripomínať. Mladí ľudia si tak môžu konfrontovať pohľady svojich rodičov, učiteľov aj odborníkov z Living Memory. Ponúknutá škála tém bola veľmi rozsiahla Prevzatie moci Komunistickou stranou v roku 1948, Politické procesy na Slovensku po roku 1948 a Systém práce ŠtB. Príbehy prenasledovaných a nespravodlivo odsúdených vyvolali u študentov pohnutie, smútok a najmä záujem o túto nedávnu minulosť.
V rovnakom duchu úspešnej spolupráce začal aj tento školský rok. Vďaka Living Memory navštívila našu školu pani Madeline Vadkerty, spolupracovníčka Múzea holocaustu vo Washingtone. V rámci projektu Zabudnuté Slovensko, ktorý sa orientuje na aktivity namierené proti všetkým formám extrémizmu a násilia, pani Vadkerty prezentovala výsledky svojho výskumu o prenasledovaní Židov na Slovensku počas vojnového štátu. Čítala študentom úryvky z listov, ktoré písali jednotlivé židovské rodiny prezidentovi Tisovi, kde žiadali udelenie výnimky z nútených deportácií. Pani Vadkerty sa usiluje naďalej skúmať, čo sa s pisateľmi týchto listov stalo, aký bol ich nasledujúci osud. Rozprávanie pani Vadkerty dopĺňal PhDr. Ivan Kamenec , historik Historického ústavu SAV, ktorý svoje profesionálne pôsobenie zameral práve na toto obdobie a tiež dr Morbacher. Stretnutie so študentmi druhého a tretieho ročníka sa konalo v jedálni školy a téma vyvolala medzi mladými ľuďmi živý ohlas, dlho sme o nej diskutovali na vyučovacích hodinách. Tešíme sa na ďalšie prednášky a diskusie s členmi občianskeho združenia Living Memory, tentoraz na tému Nežnej revolúcie.
Dňa 15. novembra 2018 navštívila našu školu p. Ľubica Szabóová Vysocká, ktorá pracuje pre občianske združenie Domov použitých kníh. Na hodine slovenského jazyka a literatúry priblížila žiakom 1. A prímy poslanie združenia:
Do našej školskej knižnice tak vďaka tomuto združeniu pribudlo množstvo zaujímavých kníh, ktoré si určite nájdu cestu k novým čitateľom z našej školy. Ďakujeme.
Dňa 20. 11. 2018 sme organizovali Okresné kolo vo florbale chlapcov ZŠ.
Zúčastnilo sa 9 škôl z okresu Pezinok.
Výsledky
1. miesto- ZŠ Vajanského Modra
2. miesto- ZŠ Fándlyho Pezinok
3. miesto- ZŠ Kupeckého Pezinok.
Náš školský projekt ROZHOVORY SO SPISOVATEĽMI pokračoval vo štvrtok 15. novembra ďalším stretnutím, kedy sa žiaci 3.A tercie zúčastnili besedy so spisovateľom a publicistom Máriusom Kopcsayom. V priestoroch čitárne Malokarpatskej knižnice v Pezinku sa rozprávalo o čase, o histórii jeho merania, o tom, či je alebo nie je správne zrušiť striedanie zimného a letného času. Žiaci sa zábavnou formou dozvedeli množstvo zaujímavých a podnetných informácií. Táto príjemná akcia vznikla v spolupráci s Malokarpatskou knižnicou v Pezinku. Opäť sme si vyskúšali výhody integrovaného vyučovania, spojili sme literatúru, geografiu, fyziku, dokonca aj astronómiu, prepojili sme poučné so zaujímavým, zaujímavé s aktuálnym.
Olympiáda v anglickom jazyku patrí medzi tie s najdlhšou tradíciou keďže v tomto školskom roku sa koná už 29.ročník. Je to postupová súťaž, ktorá má školské, okresné, krajské a celoslovenské kolo.
Na našej škole má táto olympiáda tiež tradíciu. V tomto týždni u nás prebehlo školské kolo, ktorého sa zúčastnilo 40 žiakov zo všetkých ročníkoch a súťažili v 4 kategóriách a výsledky sú nasledovné:
KATEGÓRIA 1A (žiaci prímy a sekundy)
1.miesto Matúš Kovarčík (príma)
2.miesto Miroslav Glasa (príma)
3.miesto Kamila Wittlingerová (sekunda)
KATEGÓRIA 1B (žiaci tercie a kvarty)
1.miesto Nina Dubanová (tercia)
2.miesto Viktória Březíková (tercia)
3.miesto Ján Martin Pingyak (kvarta)
KATEGÓRIA 2A (kvinta, sexta, 1.ročník, 2.ročník)
1.miesto Oliver Jančarik (sexta)
2.miesto Stanislava Hotová (kvinta)
3.miesto Barbora Tichá, Simona Everlingová (2.B)
KATEGÓRIA 2B (septima, oktáva, 3.ročník, 4.ročník)
1.miesto Jakub Hajdu (oktáva)
2.miesto Daniel Hutňan (4.B)
3.miesto Rastislav Urbanek (4.B)
Gratulujeme!
Víťazi jednotlivých kategórii postupujú na okresné kolo, ktoré sa uskutoční 16.januára 2019.
Mgr. Gabriela Filípková
Riaditeľstvo Gymnázia v Pezinku oznamuje, že dňa 19.11.2018 o 17,00 hod. sa uskutočnia triedne aktívy v jednotlivých triedach. Po skončení budú do 18,30 hod. prebiehať individuálne konzultácie s vyučujúcimi.
Členovia Výboru Rady rodičov sa stretnú v riaditeľni školy o 16,30 hod. a po skončení TA.
Tento rok sme sa znova zúčastnili dvoch významných projektov na podporu čítania. Projekt je pri príležitosti Medzinárodného mesiaca (október) školských knižníc a tak okrem iných aktivít na hodinách slovenského jazyka, umenia a kultúry a dejepisu sme vyrábali záložky do knihy pre vybraných partnerov - žiakov Gymnázia Jána Zlatoustého v Humennom. Toto gymnázium nám bolo pridelené v rámci projektu 7. ročníka celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy : Milan Rastislav Štefánik alebo iné významné osobnosti, ktoré spájajú Čechov a Slovákov. Vyrobili sme množstvo pekných záložiek a veľa nám ich prišlo od žiakov z partnerskej školy.
Už 9.ročník bol venovaný téme : Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice. Pre tento projekt sme mali vybrané Gymnázium Dr. Jozefa Pekaře z Mladej Boleslavi. Naši žiaci sa veľmi aktívne zapojili okrem iných aktivít do výroby záložiek. Hlavne mladší žiaci ukázali, že ich fantázia naozaj nepozná hraníc :-)
Dňa 09.11.2018 sa študenti našej školy aktívne, ako dobrovoľníci zúčastnili 20.ročníka celoštátnej verejnej zbierky Hodina deťom.
Zbierky sa zúčastnili študenti: Nina Andelová, Diana Drozdova, Dorota Merceková, Daniela Kováčová, MichalViktorín, Adam Javorek, Adam Andel, Nina Nosáľová, Petra Ščepánová, Nina Röthová, Nina Beňačková, Nina Štefanovičová.
Vyhlasovateľom tejto zbierky je Nadácia pre deti Slovenska.
Spoločne v uliciach nášho mesta vyzbierali pre nadáciu 453,49 €.
Ďakujeme
Dňa 13.11.2018 naša škola oragnizovala okresné kolo v basketbale chlapcov SŠ.
Výsledky:
1.miesto - GYMNÁZIUM PEZINOK
2.miesto - OBCHODNÁ AKADÉMIA PEZINOK
3.miesto - GYMNÁZIUM MODRA
GRATULUJEME!
Dňa 7. novembra 2018 sa študenti septimy a seminaristi z dejepisu maturitných ročníkov zúčastnili Festivalu slobody. Festival slobody je multižánrové medzinárodný podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prináša množstvo zaujímavých dokumentárnych a hraných filmov, výstavy, divadelné predstavenia či diskusie. Naši študenti sa zúčastnili premietania dokumentu Spýtaj sa vašich: 68, ktorý cez osobné svedectvá obyčajných ľudí predstavuje divákom silný emocionálny obraz 21. augusta 1968. Po ňom prebehla diskusia k filmu s historikom Petrom Jašekom a autorkou filmu Barborou Berezňákovou – našou bývalou študentkou. V druhej časti si vypočuli rozhlasovú hru Stalo sa prvého septembra. Historický príbeh z obdobia rokov 1938 až 1968.
Po jej skončení, diskusiu k rozhlasovej hre s historikom Petrom Jašekom a autorom Pavlom Rankovom.
Naši študenti sa aj tento rok zapojili do celoslovenského projektu Cena René. Cena René podporuje čítanie mladých, ich záujem o knihy a najmä o hodnotnú súčasnú literatúru. Máme za sebou prvú fázu, kedy študenti vybraných gymnázií prečítali päticu kníh, ktoré im odporučila odborná porota. Sú to knihy: Ruzká klazika /D. Majling/, Čierny zošit /R. Pupala/, Muž z jamy a deti z lásky /V. Rozenbergová/, Ďalej na západ sa dá ísť len na východ / M. Hečko/ a Tisícročná žena /Ľ. Lesná/. Na literárnom seminári sme usilovne čítali, diskutovali a vyberali najlepšiu knihu. Dňa 12.11.2018 nám literárny seminár spestrila návšteva spisovateľa Richarda Pupalu, ktorý študentom priblížil okolnosti vzniku knihy Čierny zošit a zodpovedal študentom na ich zvedavé otázky.
Aktualizovali sme modul Stránky predmetovej komisie slovenský jazyk a literatúra
V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku bola trieda VI.A sexta 7.11. 2018 na exkurzii Deň otvorených dverí v Ústave polymérov SAV v Bratislave. Oboznámili sa s medzinárodným projektom Plastic free Danube, diskutovali o recyklovaní plastov, prezreli si vybrané laboratóriá, vyskúšali pokusy v tzv. polymérnej kuchyni.
V tomto týždni (12.11. – 15.11. 2018) prebieha súťaž iBobor – informatická súťaž založená v roku 2004 konajúca sa po celom svete. V školskom roku 2017/2018 sa konala súťaž v 44 krajinách a zapojilo sa do nej 2 165 979 žiakov. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. V našej škole sa tento rok do súťaže zapojilo 122 žiakov. Držíme palce!!!
Dňa 6.11.2018 sa trieda 3.A tercia zúčastnila dňa otvorených dverí na Elektrotechnickom ústave. Študenti videli ukážky o supravodivosti- kvapalný dusík, levitácia. Navštívili pracovisko pre elektrickú charakterizáciu a čisté priestory. Videli atómový silový mikroskop a oboznámili sa s energiovo disperznou spektroskopiou.
Dňa 9.10. 2018 sa konala v priestoroch Starej tržnice najväčšia slávnostná ceremónia DofE, v rámci ktorej bolo ocenených vyše 320 mladých ľudí zo západného Slovenska!
Toto výnimočné ocenenie im odovzdávali: Andrew Garth z British Embassy, Bratislava, Peter Irikovskyz Exponea, Branislav Kleskeň, riaditeľ LEAF, Anna Symington-Maar, spoluzakladateľka Teach For Slovakia, Kamil Mikulčík, známy herec a spevák, Michal Štencl, spoluzakladateľ Sygic, Pavel Trenka z HB Reavis, Ivan Peschl, CEO Towercom, Lucia Sickova a Simon Sicko z Pixel Federation a Andrej Juris zo ZSE.
Srdečne gratulujeme oceneným "bronzovým" študentom našej školy:Andrea Hajtmánková, Andrej Satko, Daniel Hutňan, Dominic Ditri, Laura Magátová, Laura Baksová, Marek Jalovecký, Marek Pražák, Mária Dávidová, Marián Miklušek, Matej Pätoprstý, Natália Miklušková, Nina Pavlišinová, Viktória Rusnáková, Diana Virgovičová – získala striebornú medailu, pokračuje na zlatej!
Dňa 21.9. 2018 sa dvanásť študentov našej školy aktívne, ako dobrovoľníci zúčastnili celoštátnej verejnej zbierky Biela pastelka.
Zbierky sa zúčastnili študenti: Tatiana Ančicová,
Matúš Hacaj, Natália Miklušková, Hana Kadárová, Sára Fornerová, Klára Jakubcová, Samuel Palkovič, Peter Štetka, Samuel Novák, Adrián Čáň, Samuel Majerčík, Maximilián Träutlein.
Vyhlasovateľom tejto zbierky je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Spoločne v uliciach nášho mesta vyzbierali pre nadáciu 766,60 €.
Ďakujeme
Powered by aSc EduPage