Anglický jazyk
- V dnešnej dobe nehovoria anglicky snáď už len ryby v akváriu.“ Tento citát odznel pred niekoľkými rokmi na rozlúčkovej slávnosti maturantov, a hoci v tom čase to bola len vtipná replika učiteľa snažiaceho sa motivovať svojich študentov k aktívnemu osvojovaniu si cudzieho jazyka, potvrdzuje to, čo si my, učitelia anglického jazyka stále viac uvedomujeme – náš predmet zaznamenal od roku 1989 naozajstný „boom.“ Dovtedy bol jedným z voliteľných cudzích jazykov a hoci mu možno doba nebola priaznivo naklonená, prácu p. R. Krasulu vždy sprevádzal živý záujem žiakov o tento predmet.
Zmena je život, a my, angličtinári, naozaj žijeme rýchlo a naplno. Deväťdesiate roky boli rokmi nových možností a my sme sa snažili ich čo najviac využiť. S veľkým nadšením sme privítali novú sadu učebníc možno už len kvôli tomu, že zabezpečovali tak veľmi chýbajúci kontakt so živým anglickým jazykom. Ani dnes sa našim učiteľom nedá vyčítať, že zamrzli v čase. Nové alebo obnovené učebnice, stále lepšie a náročnejšie, sú základnou výbavou našich učiteľov. V tomto máme porozumenie vedenia školy a podporu Rady rodičov a občianskeho združenia Mladí gymnazisti. Naši študenti sú čoraz lepší a hlavne majú jazykové skúsenosti, ktoré nadobudli v anglicky hovoriacich krajinách. Na každého z nás to kladie vysoké nároky. Modernizácia vyučovacieho procesu a zdokonaľovanie metód si vyžadujú nielen náš čas, energiu a vedomosti, ale hlavne vybavenie novými pomôckami, slovníkmi, časopismi, videom a rôznymi audiovizuálnymi pomôckami, ktoré sú už dnes samozrejmosťou. Naša knižnica sa rozrástla aj o tituly, ktoré sme získali za spoluprácu s vydavateľstvami pri organizovaní každoročných predajných výstav.
Naši študenti mali možnosť kontaktovať sa s lektormi anglického jazyka na hodinách aj mimo vyučovacieho času. Lektorky zo Spojených štátov amerických boli pre nás oživením a prínosom. Ich entuziazmus nás povzbudzoval a vzájomné poznanie obohacovalo.
Žiaci našej školy neraz dokázali, že sa vedia presadiť v konkurenčnom prostredí a obstoja aj v povolaniach, ktoré si vyžadujú vysoké jazykové znalosti. Už niekoľko rokov organizujeme okresné kolo olympiády v anglickom jazyku. Každý rok máme zastúpenie v niektorej kategórii v krajskom kole. Veľkým zadosťučinením bolo víťazstvo vtedajšej našej žiačky E. Koskovej v celoslovenskom kole.
Svet sa nám otvoril nielen obrazne. Naši žiaci študujú v zahraničí, ale aj s nami cestujú do Anglicka. Navštívili sme tam mnohé miesta, ktoré nás svojou nezabudnuteľnou atmosférou už niekoľkokrát prilákali späť a zaviedli aj do prostredia anglickej internátnej školy.
Veríme, že všetky zmeny povedú k lepšiemu, pretože vznikli ako reakcia na prirodzené potreby novej spoločnosti. Naši žiaci prichádzajú a odchádzajú – my zostávame, vždy o niečo vyčerpanejší, ale bohatší o to, čo v nás oni zanechali a o to, čo sme im na cestu do života mohli dať.
Mgr. Tatiana Čupková, predseda predmetovej komisie anglického jazyka v rokoch 1991 - 2012UČENIE NIE JE MUČENIENádejní žurnalisti
Žiaci 4.Ak prejavili svoju šikovnosť, kreativitu a schopnosť pracovať v tíme pri príprave vlastných novín. Práca prebiehala v dvoch skupinách, každá zo skupín mala za úlohu vytvoriť iný typ – seriózne noviny, alebo „bulvárny plátok“. Zo žiakov kvarty sa tak na chvíľu stali editori, publicisti, tvorcovia komiksov, ale aj politickej satiry, odborníci na módu, zdravie, či zdravý životný štýl. Ukázali, že majú všeobecný prehľad o dianí na Slovensku a vo svete, sú schopní pracovať v tíme, pomáhať si a rešpektovať odlišné názory. Najväčšia pochvala im ale patrí za to, že všetky články, príspevky a komiksy vytvorili sami a v angličtine.
Mgr. Jaroslava Remperová
POVINNÉ ČÍTANIEAj povinné čítanie môže byť zábavné.
V rámci zvyšovania čitateľskej gramotnosti našich žiakov sme sa rozhodli tomto školskom roku zaviesť tzv. povinné čítanie. Ide o zjednodušené čítanie diel anglicky píšucich autorov. So žiakmi 2.B sme na hodinách pracovali na projekte F. S. Fitzgerald: The Great Gatsby. V rámci jednotlivých skupín žiaci pracovali na rôznych zadaniach, skúmali dielo z rôznych hľadísk, porovnávali životy a osudy postáv so životom autora. Svoju prácu prezentovali prostredníctvom posterov a jedna skupina si pripravila krátku dramatickú ukážku, s ktorou sme sa prihlásili do súťaže Novodobo so Shakespearom.
Mgr. Jaroslava Remperová
PROJEKTOVÉ VYUČOVANIE NA HODINÁCH ANGLICKÉHO JAZYKA
Každý žiak dôverne pozná zadanie: "Vytvorte projekt na tému...". Väčšina žiakov príde domov a sadne si za počítač kde pomocou internetu vytvorí projekt, ktorý na ďalšej hodine prečíta alebo "odprezentuje" ako sa tomu hovorí.
My sme sa rozhodli, že zmeníme pohľad na projekty na hodinách anglického jazyka. Mgr. Remperová, Mgr. Filípková a všetci žiaci 3.A tercie spojili sily a vytvorili úžasnú prezentáciu plagátov, ktoré majú motivovať všetkých žiakov a učiteľov našej školy k ochrane životného prostredia. S touto témou sa často stretávame v médiach, vo všetkých učebniciach anglického jazyka. My sme chceli tiež prispieť a prezentovať svoje schopnosti, znalosti a kreativitu.