O predmete
MATEMATIKA
Predmet rozvíjajúci:
- fantáziu
- predstavivosť v priestore i rovine
- schopnosť logicky uvažovať
- kombinovať
Cieľom vyučovania matematiky je rozvíjať matematické myslenie (pochopenie kvantitatívnych a priestorových vzťahov), ktoré je potrebné pri riešení rôznych problémov v každodenných situáciách, a spôsobilosť formulovať problém s využitím stratégie algoritmického prístupu pri jeho riešení. Prehlbuje abstraktné, analytické, systémové myslenie a logické usudzovanie žiaka. Učí zrozumiteľne a vecne argumentovať.Vyučovannie matematiky sa na našej škole realizuje prostredníctvom:
- povinného predmetu matematika vo všetkých ročníkoch
- voliteľných predmetov - seminárov (seminár z matematiky, cvičenia z matematiky, základy vyššej matematiky) v predmaturitnom a maturitnom ročníku
Obsah vzdelávania matematiky určuje Štátny vzdelávací program pre jednotlivé študijné programy (štvorročné, päťročné aj osemročné štúdium)
Voliteľné predmety sú určené pre prípravu na maturitnú skúšku z matematiky a prijímacie skúšky z matematiky na vysoké školy prírodovedného zameramia.
Seminár z matematiky (SEM - 3. ročník, septima) - obsahom predmetu sú témy, ktoré nie sú zaradené do obsahu učiva na povinných hodinách matematiky, ale sú nevyhnutné pre tých žiakov, ktorí chcú maturovať z matematiky alebo robiť prijímacie skúšky na VŠ (analytická geometria, trigonometria – sínusova a kosínusova veta, podobné zobrazenia – rovnoľahlosť).
Tiež sa na tomto predmete rozširuje (dopĺňa) učivo z niektorých tematických celkov už preberaného učiva (inverzná funkcia, zložené funkcie, goniometrické, logaritmické a exponenciálne rovnice, stereometria – výpočet uhlov a vzdialeností priamok a rovín).
Seminár z matematiky (SEM - 4. ročník, oktáva) - obsahom učiva je geometria, a to planimetria (geometria v rovine, zhodné a podobné zobrazenia), stereometria (geometria v priestore - rezy, vzájomné polohy priamok, rovín vzdialenosti priamok, rovín, bodov, uhly priamok, rovín, objemy a povrchy telies), analytická geometria v rovine (vektory, rovnice priamok, vzájomné polohy priamok, rovnice kružnice, množiny bodov daných vlastností). Je to základ pre technické smery a štúdium architektúry.
Cvičenia z matematiky (CZM - 4. ročník, oktáva) - obsahom učiva je logika, množiny, čísla, premenné, výrazy, teória čísel, rovnice, nerovnice, sústavy, funkcie - lineárne, kvadratické, mocninové, exponenciálne, logaritmické, goniometrické, postupnosti, kombinatorika, štatistika, pravdepodobnosť. Je to základ aj pre vysokoškolské štúdium matematiky, ekonómie, informatiky a technické smery.
Základy vyššej matematiky (ZVM - 4. ročník, oktáva) - obsahom učiva je vyššia matematika, a to analytické vyjadrenie kvadratických útvarov (kružnice,paraboly, elipsy, hyperboly), komplexné čísla, postupnosti a rady reálnych čísel (limita postupnosti,...), diferenciálny a integrálny počet (limita funkcie, derivácia, integrály...)
Pri výbere maturitnej skúšky z matematiky je potrebné absolvovať SEM v 3. a 4. ročníku a CZM.